Розширені пори на обличчі - чому з'являються і як звужувати пори ефективно

Розширені пори на обличчі - чому з’являються та як їх звузити?

Давайте відверто: позбавитися від розширених пор на обличчі назавжди, або якось “стерти з лиця землі” – нереальна і не потрібна маніпуляція. Відсутність пор на обличчі, щоб вам не обіцяв косметолог, можлива тільки в інстаграмі завдяки фільтрам, або у відфотошоплених глянцях. 

Тому, ніякої демонізації анатомічних особливостей шкіри, лише правильно підібрані засоби очищення і вмивання для домашнього використання, і косметологічні процедури за показаннями. 

У цій статті розповімо про те, чому з’являються розширені пори, які їхні взагалі функція і роль, та що ми можемо робити без шкоди для здоров’я обличчя?

Що таке пори?

Серед дерматологів навіть існує такий термін, як “порексія” – фобія, пов’язана із неприйняттям нормального розміру власних пор. Є статистика, за якою люди частіше звертаються до фахівців через шалене бажання звузити розширені пори, і вважають їх яскравим маркером старіння, а не ті ж самі зморшки. 

Маркетологи вміло цим користуються, і цілеспрямовано таргетують косметику для звуження пор на обличчі на таку авдиторію. Але чи спрацює вона так, як це обіцяє виробник? (спойлер: навряд). Давайте розберемося з тим, що є міфом, і де правда. 

Пори це фізичні структури шкіри тіла, своєрідні отвори, утворені волосяними фолікулами, які містять сальні залози, і з яких росте волосся. Через них на поверхню шкіри транспортуються шкірні олії, які захищають, пом’якшують епідерміс і зберігають вологу. 

З визначення зрозуміло, що це абсолютно необхідна і чітко продумана складова шкіри, від якої позбутися неможливо, і тікайте від всіх, хто буде вас переконувати у зворотному. 

Існує найпоширеніший міф щодо пор – шкіра через них дихає. Але пори практично нічого не мають спільного з дихальною функцією так само, як і нігті. Що вони справді можуть – це розширюватися, особливо у власників жирної і комбінованої шкіри, зокрема в підлітковому віці. 

Найчастіше, розширення пор може викликати гіперпродукція (надмірне виділення) себуму, у комбінації з накопиченням відмерлих клітин, поту, декоративної косметики, забруднень з довкілля (бруду, пилу). І весь цей жирний коктейль починає забивати їх, пори вимушені розширюватися, збільшуватися у діаметрі. Залежно від ступеня заповненості, пори можуть бути на рівні з рельефом шкіри, або злегка височіти над поверхнею. Які ще є причини розширення пор?

Причини появи розширених пор на обличчі

Генетика і тип шкіри

Найперша і очевидна причина того, чому розширюються пори на обличчі – тип шкіри. Вони у вас будуть такими через генетичні особливості, які притаманні жирному і комбінованому типам шкіри. Якщо шкіра жирна – широкі пори будуть більше або менш виражені рівномірно по всьому обличчю (зокрема виражені пори на носі) + гіперпродукція шкірного сала, жирний блиск, популяція чорних цяток, елементи запалення тощо. 

У випадку з комбінованою шкірою, широкі пори розташовуються в Т-зоні (чоло, ніс, підборіддя, зона щік ближче до носа у місцях, де сальні залози особливо активні). Це вихідні дані, з якими нічого не вдієш. 

Навіть у дитини 5-7 років, якщо вона успадкувала від батьків жирний/комбінований тип, вже добре виднітимуться пори, якщо придивитися. Проте, вони виглядатимуть абсолютно “ОК” через пружність, рівномірний відтінок, малу кількість шкірного жиру (до пубертатного періоду) і здатність шкіри відбивати світло.

Вік

Віковий фактор впливає навіть на тих, у кого нормальна, чи суха шкіра, і ніколи не було нарікань. Все через зменшення вироблення колагену, еластину та гіалуронової кислоти, які відповідають за пружність, щільність та еластичність тканин. Навколо кожної пори присутні колагенові пучки, які стискають її і тримають у формі. Тому, чим старші ми стаємо, тим більш атонічною, в’ялою робиться шкіра, пори не скорочуються так, як у молодому віці, яскравіше візуалізуються на поверхні. 

Після +/- 20-річного віку, організм виробляє на 1% менше колагену з кожним роком, а з настанням менопаузи – цифра різко збільшується до -30%. Чи можна впливати на незворотні процеси, і як відновити колаген у шкірі писали тут.

Акне та спосіб виділення себуму

Якщо ви досить юна особистість з акне, у вас в’язке і щільне шкірне сало, гіперкератоз, на шкірі є висипання, порушення трофіки (живлення) шкіри і транспортування себуму назовні – пори будуть розширені.

Захворювання внутрішніх органів

Збої у роботі систем внутрішніх органів завжди відображаються на роботі мікросудин і нервів у товщі шкіри, що також впливає на порушення функціонування структур епідермісу. Це запальні процеси (акне, розацеа), ендокринні захворювання (переддіабет, цукровий діабет, гіпотиреоз), анемія, гормональний дисбаланс тощо. Трофічні процеси також впливають на ретракцію шкіри (здатність до скорочення, розтягнення).

Крім базових і фундаментальних даних, причиною можуть стати зовнішні фактори: погодні умови (вологість, сонячна активність), ваш стиль життя, зокрема харчування і, авжеж, ваш регулярний догляд.

Як позбавитися від розширених пор

Відразу запевнимо і заспокоїмо вас: ви ніяк не можете повпливати кардинально на ширину, а тим паче усунути великі пори, якщо це ваша генетична особливість. 

В порі немає ні м’язів, ні якихось інших структур, які б регулювали її скорочення-звуження і розширення, то єдиний робочий спосіб – сформувати їх заново. Необхідно мінімізувати або взагалі позбавитися факторів, чинників, які провокують розширення + завдяки поліпшенню трофіки та еластичних властивостей шкіри. І це, перш за все, не про професійні чистки в косметолога, а зміна способу життя: дієти, косметичного догляду. Розглянемо детальніше кілька варіантів.

  • Регулярне очищення шкіри. Це база, якою нехтувати і пропускати людям з жирною, проблемною, комбінованою шкірою категорично не можна. Обов’язкове очищення шкіри двічі на день з використанням гелевих засобів, або на водній основі, без спирту, щоб не порушити гідроліпідний бар’єр. Адже пересушена шкіра у відповідь почне посилено виробляти шкірне сало і ситуація тільки погіршиться. 

Класним варіантом буде якийсь професійний саліциловий або гліколевий продукт, на кшталт Deep Cleanser. А для шкіри з акне – Clear Skin Cleanser з бензоїл пероксидом. Продукти ідеально очистять надлишок шкірних масел без пересушування, вирівняють тон. 

  • Використання хімічних ексфоліантів. Бувають випадки, коли звичного вмивання клінсерами недостатньо, особливо коли себум густий і в’язкий, присутній гіперкератоз. У цих випадках потрібно додавати засоби з відлущувальними компонентами на основі AHA-, BHA-кислот, які будуть видаляти ороговілий шар клітин, регулювати виділення себуму, а отже, пори будуть чистими й нормальних розмірів, без запалень. Частота процедур залежатиме від конкретної ситуації та індивідуальних особливостей – від 1 до 3 разів на тиждень. 
  • BHA. Зокрема хімічні ексфоліанти з BHA-кислотами розчинні у шкірному маслі, проникають глибоко, очищають та запобігають надлишковому виробленню себуму.
  • AHA. Продукти на основі AHA-кислот працюють на випередження – профілактують закупорювання, поліпшують загальний вигляд обличчя, позбавляють від ороговілого шару.

Якщо вагаєтеся, який очищувальний кислотний засіб обрати, купуйте їхні комбінації, не помилитеся. А краще проконсультуйтеся з лікарем-косметологом і він/вона порадить рутинний догляд.

З асортименту TOTIS Pharma, рекомендуємо придивитися до ексфоліантів AKN PEEL HRP для жирної, проблемної шкіри, шкіри з акне І, ІІ ступенів та, якщо у вас нормальна, схильна до жирності шкіра, більш м’який, ензимний продукт – Jojoba Peeling Cream, крем-пілінг який забезпечує делікатне відлущування та очищення пор, без шкоди для захисного бар’єру.

  • Ретинол. Абсолютний фаворит серед дерматологів і косметологів в контексті оновлення та омолодження шкіри, клітинного обміну, покращення мікрорельєфу і зменшення ширини пор. Однак, з ним потрібно бути обережним: підвищує фоточутливість і не всім підходить. Якщо ретинол вам протипоказаний, тоді є рослинна альтернатива з м’якшою, але не менш ефективною дією – бакучиол. Він підходить навіть для власників чутливої шкіри. 

Топові позиції доглядової косметики з ретинолом (креми, сироватки) можете обрати тут

  • SPF-захист. Вплив ультрафіолету це не тільки про пігментацію і старіння. УФ-промені сприяють розширенню пор, оскільки збільшують окисний стрес для клітин, які спричиняють вільні радикали. Також шкіра втрачає свою еластичність і пружність, не така щільна і, відповідно, пори будуть більшати в діаметрі. Тому якісний сонцезахист – ваш надійний щит від ультрафіолету, незалежно від типу шкіри та погодних умов.
  • НЕ чіпайте свої пори! Якби вам не хотілося самостійно витягнути забруднення з пор і поколупатися – залиште ці марні й травматичні спроби. Ви не досвідчений лікар, не знаєте ні безпечних прийомів, ні необхідних інструментів. Є дуже великі ризики пошкодити, подряпати й інфікувати шкіру. В результаті: шрами, запалення.
  • Глиняні маски. Використання масок на основі каоліну і бентоніту в домашніх умовах – прекрасний спосіб нормалізувати виділення шкірного сала, м’яко очистити пори, вирівняти тон обличчя й надати матовості. Оптимальним варіантом буде Skin Clarifying Masque – очищувальна маска з ензимами та бентонітом або Terra California Clay Mask з лікувальною глиною терасил і каоліном для будь-якого типу шкіри, навіть чутливої.
  • Зволоження – наше все. Обов’язковий етап зранку та ввечері, навіть якщо у вас жирна шкіра і вам здається, що це занадто. Вона може тому й жирна, що їй доводиться працювати у 2 зміни, щоб зволожити й захистити ваше обличчя. Обирайте некомедогенні, якісні зволожувальні креми для домашнього використання, і буде вам щастя :) 
  • Додайте тонік або сироватку у догляд. Тоніки шалено еволюціонували з періоду 80-их і 90-их років. Тепер це не горючі суміші спиртів, які засушать будь-кого, зараз вони мають збалансовані й продумані формули, які покликані зволожити, матувати, пом’якшувати епідерміс, а також звужувати пори. 

Величезний “червоний прапорець” – це стрічки, які допомагають очистити пори на носі та зменшити. Більшість фахівців вважають так звані “nose strips” неефективними і травматичними штуками, які містять клей, що може пошкоджувати і подразнювати епідерміс. 

Наприклад, якщо причина у вікових змінах шкіри, тоді спробуйте забрати пори дотримуючись таких рекомендацій:

  1. сонцезахисний крем з сучасними й безпечними SPF-фільтрами – продукт №1 у вашій б’юті-рутині; 
  2. знайдіть або підберіть разом з лікарем-косметологом, якому довіряєте, продукт з ретинолом, для нічної колагеностимуляції (фахівець підбере вам оптимальну концентрацію);
  3. використовуйте косметичні засоби з вітаміном С, наприклад сироватку, у денному догляді для підтримання процесу вироблення колагену;
  4. спробуйте салонні процедури: апаратні, хімічні пілінги (серединні, глибокі) + підключіть нутрицевтики для відновлення колагену – їх теж вам може порадити спеціаліст.

Догляд за шкірою з розширеними порами

Чисті пори починаються з грамотно підібраного домашнього догляду. 

Оскільки ця картина, здебільшого, характерна для власників жирної, проблемної, комбінованої шкіри, сальні залози працюють активніше, а природний процес відлущування відмерлих клітин відбувається повільніше.

1. Тому просто необхідно мати клінсер (pH 5.5) на основі кислот, який буде видаляти весь себум, пил, бруд. 

Крім того, якщо ви наносите щоденно мейк, його варто змивати за допомогою ремувера, міцелярної води, або іншого якісного засобу для демакіяжу. І після демакіяжу починаєте вмиватися звичайним клінсером. Таким чином, двоетапне очищення має стати вашою базою. 

2. Після вмивання і для ефективного звуження по рекомендовано доочистити шкіру, вирівняти pH за допомогою тоніка/лосьйона, які теж можуть містити низькі концентрації кислот (саліцилову, азелаїнову, фруктові). АЛЕ без спирту, силіконів.

3. Додатковий, цілеспрямований догляд такий, як сироватки для домашнього використання. Після тонізації, концентрати і сироватки будуть заспокоювати шкіру, усувати запалення, зменшувати розмір пор, надавати антибактеріальний ефект, регулювати виділення шкірного сала + зволожувати, живити, залежно від конкретних запитів.

4. Крем за типом і потребами шкіри (денний/нічний) + SPF. 

Особливої уваги і роботи з фахівцем потребуватимуть люди з акне, гіперкератозом, розацеа. Для корекції цих станів краще консультуватися і підбирати домашній догляд разом з дерматологом. Крім цього, лікар надасть рекомендації щодо корекції харчування, може призначити додаткові способи діагностики і консультації з суміжними спеціалістами (ендокринолог, гінеколог, нутриціолог).

Косметологічні процедури для звуження пор

Коли домашніх процедур, про які говорили вище, недостатньо, звичні продукти не справляються і діаметр ваших пор все ще вас дратує, тоді спробуйте ці професійні косметологічні процедури:

  • Чистка (механічна, комбінована). Є багато міфів і суперечок з приводу чистки обличчя, але переваги – очевидні, зокрема якщо присутні сальні пробки. Все залежить від косметолога, дотриманні гігієни та відповідних методик процедури.
  • Хімічні пілінги. У даному випадку ефективними будуть серединні пілінги з комедонолітичною дією, протизапальною, які будуть звільняти шкіру від ороговілих клітин, профілактувати акне, регулюватимуть виділення себуму, вирівняють мікрорельєф, очистять і звузять пори. Комплекс і концентрацію активних речовин підбирає тільки лікар-косметолог, дерматолог.
  • Лазерне шліфування. Лазер видаляє омертвілі шари епідермісу, вирівнює мікрорельєф, стимулює вироблення колагену та еластину. Процедура виконується тільки за показаннями, переважно у зрілому віці, і часто комбінується з голковим RF-ліфтингом. Період реабілітації після – тривалий, 1-2 тижні + потрібен контроль лікаря-косметолога. Тому, якщо у вас робота, де зустрічають по зовнішності, доведеться утриматися від соціальної активності.
  • Масаж обличчя. Хороший спосіб для покращення кровообігу, лімфовідтоку та трофіки судин, тканини.
  • Мезотерапія і біоревіталізація. Мікропроколи шкіри у поєднанні з судинними, протизапальними інгредієнтами (пептиди будуть регулювати саловиділення, усувати запалення, освітлювати пігментні плями постакне + стимуляція фібробластів). Також практикують введення коктейлів з ботулінічним токсином у поєднанні з мезопрепаратами, фізрозчином. Такі препарати з ботоксом ін’єктують у верхні шари шкіри і спрямовані на врегулювання роботи сальних залоз, а не м’язів.

Найголовніше у процесі пошуку ідеального варіанту для звуження пор – дізнатися першопричину (гіпотиреоз, акне, діабет, генетика, неправильний догляд і харчування, гіперкератоз тощо). Після цього, краще разом з фахівцем, комплексно підійти до вирішення питання вибору косметики і поліпшення естетики. 

Популярні запитання

Чи можна видавлювати розширені пори?

Видавлювати розширені пори не рекомендується, і ось чому:

  1. Ризик інфекції: бактерії з рук легко потрапляють у шкіру, викликаючи запалення або прищі.
  2. Пошкодження шкіри: механічний тиск або нігті можуть призвести до мікротравм, пігментних плям або навіть рубців.
  3. Ще більше розширення пор: часте видавлювання порушує структуру шкіри, що призводить до їхнього збільшення.
  4. Короткочасний ефект: навіть якщо пору очистити вручну, сальна залоза знову швидко її заповнить.

Як виглядають нормальні пори на обличчі?

Нормальні пори на обличчі – це малопомітні, дрібні отвори, через які шкіра виводить секрет. Ось як вони виглядають і що вважається нормою:

  • Ледь помітні на більшості ділянок шкіри.
  • Без почервоніння, запалення чи відкритих комедонів.
  • Не виступають над поверхнею й не утворюють нерівностей.
  • Не блищать і не виглядають «забитими».

Як зрозуміти, що пори забиті?

Забиті пори виникають, коли суміш себуму, відмерлих клітин і бруду накопичується всередині й не може вийти назовні. Це часто призводить до комедонів, акне або загального погіршення стану обличчя.

Основні ознаки:

Комедони (чорні й білі цятки):

  • Чорні цятки (відкриті комедони): виглядають як темні крапочки, особливо на носі, чолі або підборідді. Темний колір – результат окислення себуму.
     
  • Білі цятки (закриті комедони): схожі на дрібні білуваті горбки під шкірою, без явного отвору.

Нерівний рельєф шкіри:

  • Вона здається шорсткою на дотик, із дрібними ущільненнями.
     
  • У дзеркалі, при боковому освітленні, видно тіні або підвищення, що свідчить про закупорку.

Надмірний блиск і жирність:

  • Особливо в Т-зоні.
     
  • Жирова плівка з'являється швидко після очищення.

Тьмяний колір обличчя:

  • Через накопичення забруднень шкіра втрачає природне сяйво.
  • Періодичні запалення (папули, пустули).
     

Ця стаття була корисною?
Так
Ні